Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Inauguracja pilotażowego Programu Młodzi Dydaktycy

Kategoria: Młodzi Dydaktycy, Nauczyciele akademiccy

Jak wesprzeć początkujących dydaktyków w sprostaniu wyzwaniom, z jakimi mierzą się w pracy nauczyciela akademickiego? Odpowiedzią na to pytanie jest pilotażowy Program Młodzi Dydaktycy, którego inauguracja online odbyła się 12 października.

Uroczystego otwarcia programu dokonał Prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Sławomir Żółtek, prof. ucz. Po przedstawieniu zakresu merytorycznego oraz aspektów organizacyjnych przez dr Justynę Godlewską-Szyrkową, Pełnomocniczkę Rektora ds. studentów i jakości kształcenia, oraz mgr Joannę Wąsowską, Koordynatorkę ds. rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi UW, goście mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr hab. Jolanty Sujeckiej-Zając pt. „Niezbędnik nauczyciela: samoświadomość zawodowa”.

W spotkaniu, poza uczestnikami, wzięli udział również członkowie Zespołu Doradczego, Kierownicy Jednostek Dydaktycznych i inni przedstawiciele jednostek Uniwersytetu Warszawskiego, a także trenerzy i doradcy, którzy będą wspierali uczestników programu.

Program Młodzi Dydaktycy, przygotowany we współpracy z dydaktykami z wielu jednostek Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z działań mających na celu rozwój świadomego kształtowania kompetencji nauczycieli akademickich na początku ich kariery.

Opracowanie programu poprzedziły badanie potrzeb i stworzenie modelu kompetencji dydaktyka rozpoczynającego pracę ze studentami przez Zespół Doradczy pracujący pod przewodnictwem dr Justyny Godlewskiej-Szyrkowej.

W programie przewidziano grupowe i indywidualne działania rozwojowe:

  • szkolenia obligatoryjne i fakultatywne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć kompetencje (wiedzę, umiejętności i postawy) w warunkach warsztatowych;
  • indywidualne doradztwo połączone z obserwacją zajęć, dające uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia doświadczonego dydaktyka (doradcy) i uzyskania informacji zwrotnej na temat przeprowadzonych zajęć, a także – zdefiniowania Planu Rozwoju kompetencji dydaktycznych.

Pilotaż programu Młodzi Dydaktycy potrwa do września 2022 roku. Koordynatorką programu od strony organizacyjnej jest mgr Daria Rybicka-de Cock z Sekcji ds. rozwoju kompetencji nauczycieli akademickich Biura Spraw Pracowniczych UW