Uroczysta graduacja I edycji Akademii Dziekanów

Kategoria: Akademia Dziekanów

W poniedziałek, 28 czerwca odbyła się uroczysta graduacja I edycji Akademii Dziekanów, programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER w Programie zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego.

W uroczystości zorganizowanej w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej spotkało się – po raz pierwszy bezpośrednio – 25 uczestników programu. Udział w niej wzięli Jego Magnificencja Rektor, prof. dr hab. Alojzy Nowak, pozostali członkowie Zespołu Rektorskiego – prof. dr hab. Sambor Grucza, prof. dr hab. Ewa Krogulec i prof. dr hab. Zygmunt Lalak – oraz zaproszeni goście. Wykładowców Akademii Dziekanów reprezentował Kanclerz ds. ekonomicznych UW, dr Artur Chełstowski, a organizatorów dr Tomasz Ludwicki i dr Karolina Łudzińska z Międzynarodowego Centrum Zarządzania oraz Grzegorz Kołtuniak i Joanna Wąsowska z Biura Spraw Pracowniczych.

Pan Rektor pogratulował uczestnikom zakończenia programu i wygłosił przemówienie, podsumowując pierwsze miesiące rozpoczętej w 2020 r. kadencji. Na koniec wręczył uczestnikom pamiątkowe dyplomy wraz z drobnymi upominkami, wśród których znalazła się nowa książka prof. K. Obłoja pt. „Praktyka strategii firmy” z imienną dedykacją autora, który był jednym z wykładowców Akademii Dziekanów.

W imieniu uczestników głos zabrał Dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, prof. dr hab. Maciej Jędrusik, który podkreślił znaczenie programu dla integracji i współpracy w gronie dziekanów. Dr Tomasz Ludwicki i Joanna Wąsowska opowiedzieli o genezie powstania programu i podkreślili znaczenie rozwoju kompetencji menedżerskich dla rozwoju uczelni.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

I edycja Akademii Dziekanów została uruchomiona jesienią 2020 r. W programie znalazło się 100 godzin zajęć, podczas których poruszane były zagadnienia związane z zarządzaniem strategicznym, finansami, zarządzaniem procesami oraz zarządzaniem zespołem. Do poprowadzenia zajęć w ramach Akademii Dziekanów zaproszeni zostali eksperci i wykładowcy współpracujący z Międzynarodowym Centrum Zarządzania, a także eksperci UW znający wewnętrzne regulacje i praktyki oraz plany ich rozwoju.

Głównym celem programu były:

• integracja Zespołu Rektorskiego i zespołu Dziekanów wokół realizacji celów Uniwersytetu Warszawskiego,
  • stworzenie przestrzeni do dyskusji na ważne dla UW tematy oraz platformy wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami,
  • doskonalenie kompetencji zarządczych,
  • usystematyzowanie wiedzy i poznanie najnowszych trendów, koncepcji, narzędzi i tzw. najlepszych praktyk w dziedzinie zarządzania.

W grudniu 2020 r. uruchomiona została również Akademia Zarządzania Dydaktyką Akademicką skierowana przede wszystkim do kierowników jednostek dydaktycznych, a wiosną 2021 r. II edycja Akademii Dziekanów skierowana do prodziekanów.

Programy menedżerskie realizowane w UW są zaproszeniem do dyskusji na temat dalszego rozwoju Uniwersytetu, a ich kształt każdorazowo konsultowany z Zespołem Rektorskim. Uczestnicy Akademii Dziekanów po zakończeniu programu będą mogli skorzystać z indywidualnych sesji coachingowych.