Sprawozdawczość jednostek nt. prowadzonych działań rozwojowych – Zarządzenie Rektora UW nr 85

Kategoria: Dla jednostek UW, Ogłoszenia, Zarządzenie nr 85 Rektora UW - podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Zarządzenie nr 85 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego (Monitor UW z 2021 r., poz. 138) wprowadza obowiązek sprawozdawania prowadzonych w jednostkach organizacyjnych działań rozwojowych dla pracowników, w okresach półrocznych, poczynając od II półrocza 2021 r. Pozyskane ze sprawozdań informacje pozwolą na lepsze rozpoznanie potrzeb rozwojowych jednostek UW w celu ich pełniejszego zaspokajania w przyszłości.

Obowiązek sprawozdawczy dotyczy przede wszystkim prowadzonych przez jednostki działań wobec pracowników wykonujących w nich swoje zadania, z pewnymi wyjątkami:

• sprawozdawczość dotyczącą działań rozwojowych realizowanych przez jednostki organizacyjne na rzecz pracowników innych jednostek w ramach oferty własnej (za wyjątkiem studiów) prowadzą bezpośrednio jednostki realizujące,
  • obowiązek sprawozdawczy nie dotyczy konferencji oraz wyjazdów studyjnych/stażowych, które nie zostały uwzględnione w Zarządzeniu, a także działań prowadzonych na stanowisku pracy dla indywidualnego pracownika i mentoringu prowadzonego przez opiekuna naukowego.

Przed datą złożenia pierwszego sprawozdania za II poł. 2021 r. Centrum Kompetencji Cyfrowych udostępni narzędzie elektroniczne do składania sprawozdań, pozwalające na częściowe zautomatyzowanie procesu wypełniania i przedkładania sprawozdania.

Poniżej przykładowa tabela, w której jednostki mogą zapisywać dane potrzebne do sprawozdania nie czekając na w/w narzędzie:

przykladowa-tabela-raport-dzialania-rozwojowe

Jednostki, które wolą przygotować dane we własnym narzędziu/pliku poniżej znajdą listę informacji koniecznych do uwzględnienia:

• nazwa raportującej jednostki organizacyjnej,
  • imię i nazwisko pracownika,
  • numer PESEL pracownika,
  • stanowisko pracownika,
  • grupa pracownicza, do której należy pracownik (słownik j.n.)
  • stopień/tytuł naukowy pracownika,
  • płeć pracownika,
  • nazwa jednostki organizacyjnej, w której pracownik realizuje swoje obowiązki,
  • nazwa jednostki realizującej działania rozwojowe,
  • nazwa działania rozwojowego,
  • obszar merytoryczny działania rozwojowego, do wyboru z podanych kategorii (słownik j.n.),
  • forma działania rozwojowego, do wyboru z podanych form (słownik j.n.),
  • data rozpoczęcia i zakończenia działania rozwojowego, liczba godz. dydaktycznych,
  • źródło finansowania (np.: ZIP, IDUB, UW, Erasmus).

Słowniki do sprawozdania

Grupa pracownicza

grupa podgrupa
nauczyciele akademiccy ·       pracownik badawczy

·       pracownik badawczo – dydaktyczny

·       pracownik dydaktyczny

pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi ·       pracownik administracyjny

·       pracownik badawczo – techniczny

·       pracownik biblioteczny

·       pracownik działalności wydawniczej

·       pracownik inżynieryjno – techniczny

·       pracownik obsługi

·       pracownik ochrony

·       informatyk

·       instruktor

·       muzealnik

·       kierowca

·       robotnik

Obszar merytoryczny działań rozwojowych/Kategorie

grupa kategoria działań rozwojowych*
nauczyciele akademiccy ·       dydaktyczne

·       językowe

·       obsługa narzędzi informatycznych

·       specjalistyczne (m.in. prawne, analiza danych)

·       umiejętności społeczne i osobiste

·       zarządzanie dydaktyką

·       zarządzanie nauką

·       zarządzanie projektami

·       menedżerskie – ogólne

·       coaching

·       doradztwo

·       mentoring

·       studia

pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi ·       językowe

·       obsługa narzędzi informatycznych

·       specjalistyczne (m.in. prawne)

·       umiejętności społeczne i osobiste

·       zarządzanie projektami

·       menedżerskie – ogólne

·       coaching

·       doradztwo

·       mentoring

·       studia

*w celu rozszerzenia katalogu kategorii prosimy o kontakt mailowy z p. Joanną Wąsowską

Formy działań rozwojowych:

• coaching indywidualny,
  • coaching grupowy,
  • doradztwo kariery,
  • kurs,
  • szkolenie,
  • mentoring,
  • studia niestacjonarne,
  • studia podyplomowe,
  • studia MBA.

Przypominamy o konieczności przechowywania danych w miejscach zapewniających ich bezpieczeństwo i hasłowania plików lub wpisywaniu danych, które nie są powszechnie dostępne (np.: numer PESEL) na etapie wprowadzania danych do aplikacji sprawozdawczej.

Już teraz jednostki organizacyjne mogą uzyskać informacje na temat udziału nauczycieli akademickich wykonujących w nich zadania, w szkoleniach realizowanych przez Biuro Spraw Pracowniczych w I i II poł. 2020 r. i I poł. 2021 r. Aby uzyskać informację prosimy o kontakt z p. Joanną Wąsowską pod adresem: bsp.szkolenia[at]uw.edu.pl