Zarządzenie nr 85 w spr. podnoszenia kwalifikacji zawodowych – jakie są zmiany?

Kategoria: Dla jednostek UW, Ogłoszenia, Zarządzenie nr 85 Rektora UW - podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Zarys najważniejszych zmian wprowadzonych Zarządzeniem nr 85 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników

W maju zostało wprowadzone Zarządzenie nr 85 Rektora określające zasady kierowania pracowników Uniwersytetu Warszawskiego do udziału w działaniach mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych (tzw. działaniach rozwojowych) oraz warunki realizacji tych działań dla pracowników.

Zarządzenie obejmuje zarówno działania oferowane przez firmy i instytucje zewnętrzne jak i działania oferowane przez jednostki organizacyjne Uniwersytetu.

Ma ono szerszy zakres niż wcześniejsze Zarządzenie z 2014 r., dotyczy bowiem działań rozwojowych skierowanych zarówno do nauczycieli akademickich jak i pracowników szeroko rozumianej administracji.

Zarządzenie nr 85 obejmuje szerokie spektrum działań rozwojowych, tj.: studia niestacjonarne, studia podyplomowe (w tym studia MBA), kursy, szkolenia, mentoring, coaching i doradztwo kariery. Zgodnie z nowym Zarządzeniem jednostką finansującą działanie rozwojowe jest jednostka, w której pracownik wykonuje swoje zadania (nie dotyczy działań, które finansowane są z projektów, programów i przedsięwzięć). Tym samym kierownicy jednostek organizacyjnych zamierzający skierować pracowników na studia powinni zabezpieczyć w budżetach swoich jednostek środki na ten cel.

Wprowadzono nowy wzór Wniosku o wyrażenie zgody na skierowanie do udziału w działaniu rozwojowym oraz uporządkowano zasady zawierania umów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych z pracownikami.

Do pobrania:

Sprawozdawanie działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji:

• Zarządzenie nr 85 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego wprowadza obowiązek sprawozdawania prowadzonych w jednostkach organizacyjnych działań rozwojowych dla pracowników, w okresach półrocznych, poczynając od II półrocza 2021 r.;
  • Obowiązek sprawozdawczy jednostek organizacyjnych dotyczy przede wszystkim prowadzonych przez nie działań wobec pracowników wykonujących w nich swoje zadania, z jednym wyjątkiem. Sprawozdawczość dotyczącą działań rozwojowych realizowanych przez jednostki organizacyjne na rzecz pracowników innych jednostek w ramach oferty własnej (np.: działań prowadzonych przez Centrum Kompetencji Cyfrowych, Biuro Spraw Pracowniczych, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami) prowadzą bezpośrednio te jednostki.

Jednym z celów wprowadzenia obowiązku sprawozdawczego jest lepsze rozpoznanie potrzeb rozwojowych jednostek UW w celu ich pełniejszego zaspokajania w przyszłości.

Jednostki organizacyjne zyskają też zbiorcze informacje z Biura Spraw Pracowniczych na temat udziału w działaniach rozwojowych zatrudnionych w nich pracowników. Więcej informacji nt. sprawozdawczości jednostek TUTAJ.