Możliwości rozwoju i warunki pracy na UW
Szerokie możliwości rozwoju naukowego i dydaktycznego
W Uniwersytecie działa 25 wydziałów i blisko 30 innych jednostek prowadzących działalność dydaktyczną lub naukową. Kandydaci do szkół doktorskich mają do wyboru cztery szkoły doktorskie.
Lista wydziałów, szkół doktorskich i innych jednostek
Naukowcy Uniwersytetu prowadzą działalność naukową w 26 dyscyplinach zebranych w dziedzinie nauk społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych oraz medycznych.
Tak duża różnorodność i skala działania daje szerokie możliwości rozwoju naukowego w różnych specjalizacjach, a także prowadzenia badań interdyscyplinarnych. Nad rozwojem poszczególnych dyscyplin naukowych czuwają rady naukowe dyscyplin tworzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu.
Uniwersytet Warszawski szczyci się najwyższą absorbcją środków NCN na badania wśród polskich uczelni.
Więcej na ten temat
Filmy o laureatach grantów ERC w UW
Uniwersytet Warszawski uzyskał w 2020 roku status Uniwersytetu Badawczego. Dzięki dodatkowym środkom finansowym w Programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) uruchomiono wiele inicjatyw i projektów badawczych.
Zgodnie ze Sprawozdaniem Rektora za 2023 r. Uniwersytet prowadzi kształcenie na ponad 250 kierunkach studiów I, II stopnia oraz studiów jednolitych oraz blisko 100 kierunkach studiów podyplomowych. Wiele z nich należy do najlepszych w kraju, a część posiada międzynarodowe akredytacje.
W Uniwersytecie działa System Zapewniania Jakości Kształcenia, nad którym czuwa Prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia, Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia i Pełnomocnik Rektora ds. jakości kształcenia.
Ponadto na wydziałach i innych jednostkach działają rady dydaktyczne odpowiedzialne za jakość kształcenia na poszczególnych kierunkach, współpracujące na co dzień z kierownikami jednostek dydaktycznych (m.in. prodziekani ds. studenckich).
Proces dydaktyczny wspierany jest administracyjnie na wydziałach i w jednostkach, a na poziomie administracji ogólnouniwersyteckiej przez Centrum Wsparcia Dydaktyki, w tym przez Biuro Innowacji Dydaktycznych, które podejmuje szereg innowacyjnych działań na rzecz procesu uczenia się w Uniwersytecie.
Proces kształcenia w trybie zdalnym wspiera uniwersytecka jednostka, Centrum Kształcenia Kompetencji Cyfrowych.
Prestiżowe partnerstwa, wysokie standardy działania i wyróżnienia
Uniwersytet Warszawski od lat plasuje się wśród największych i najlepszych polskich uczelni wyższych, stając do rywalizacji w obszarze naukowym i dydaktycznym, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wysoka pozycja uczelni znajduje potwierdzenie w rankingach.
Program Erasmus+ i inne prowadzone przez uniwersyteckie Biuro Współpracy z Zagranicą umożliwiają wyjazdy zagraniczne w celach naukowych i dydaktycznych.
Liczne partnerstwa i współprace międzynarodowe sprawiają, że nauczyciele akademiccy Uniwersytetu korzystają z możliwości prowadzenie badań naukowych z kolegami z innych krajów Europy i świata oraz udziału w międzynarodowych wydarzeniach.
Jednym z najważniejszych partnerstw, zapewniającym uczelni status Uniwersytetu Europejskiego, jest Sojusz 4EU+ w skład, którego oprócz Uniwersytetu Warszawskiego wchodzi Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Karola, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Mediolanie, Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet Paris-Pantheon-Assas i Uniwersytet Genewski. Przynależność do sojuszu kreuje wiele możliwości wspólnych działań w obszarze kształcenia, a także na współpracy naukowej, w tym również wspólnego występowania o finansowanie na badania. W 2024 r. Uniwersytet Warszawski objął prezydencję w sojuszu.
Więcej o współpracy w Sojuszu 4 EU+
Uniwersytet otrzymał od Komisji Europejskiej prestiżowe wyróżnienie HR Excellence in Research potwierdzające wysokie standardy działania w obszarze zatrudnienia i warunków pracy dla naukowców, zgodne z Europejską Kartą Naukowca.
Utrzymanie wyróżnienia wymaga dokonywania okresowej ewaluacji i ciągłego usprawniania sposobu działania Uniwersytetu oraz podejmowania nowych inicjatyw sprzyjających tworzenia przyjaznego i twórczego miejsca pracy ujętych w Planie działania do Strategii HR dla Naukowców w Uniwersytecie Warszawskim.
Więcej o wyróżnieniu i Planie Działania na lata 2022 – 2027
W uczelni obowiązuje polityka ochrony własności intelektualnej. W 2017 roku Senat uczelni wprowadził Regulamin zarządzania własnością intelektualną w obecnym kształcie.
Nauczyciele akademiccy i pozostali pracownicy, którzy są zainteresowani komercjalizacją wyników badań naukowych mogą liczyć na wsparcie Centrum Transferu Technologii i Wiedzy (CTTiW), które prowadzi szeroko zakrojone działania promocyjne, edukacyjne i doradcze. Więcej na temat działalności CTTiW
Włączające środowisko pracy
Nowozatrudnieni pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego zostają zaproszeni na szkolenie pn. Witaj na UW organizowane przez Biuro Spraw Pracowniczych, we współpracy z Kwesturą i Muzeum UW.
Podczas szkolenia mają oni okazję zapoznać się z władzami uczelni, jej strukturą i ogólnymi zasadami w niej obowiązującymi, a także wsparciem ze strony jednostek uczelni, w tym ofertą szkoleń i pakietem socjalnym. Przede wszystkim zaś nawiązać pierwsze kontakty wewnątrz uczelni.
Pracownicy mają też do dyspozycji Vademecum zatrudnienia zawierające szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia.
W Uniwersytecie Warszawskim od 2011 roku istnieje stanowisko rzeczniczki akademickiej, której zadaniem jest m.in. pomoc w rozwiązywaniu konfliktów oraz promocja zachowań etycznych w uczelni.
Poza rzecznikiem akademickim od kilku lat działa zespół równościowy, którego staraniem, Uniwersytet Warszawski jako pierwsza polska uczelnia, przyjęła Plan równości płci. Przygotowanie Planu poprzedziło badanie wśród społeczności uniwersyteckiej oraz konsultacje ze środowiskiem. Powstało też wiele materiałów o charakterze szkoleniowym i poradnikowym, m.in. słownik inkluzywnego języka.
Zespół równościowy w ramach swojej działalności zbiera dane dotyczące równości płci w uczelni w ramach tzw. Obserwatorium Równości, rekomenduje zmiany w regulacjach wewnątrzuczelnianych oraz prowadzi działania promujące zachowania równościowe poprzez utworzoną stronę internetową Równoważni, organizację kampanii informacyjnych, spotkań, a także przy wsparciu Biura Spraw Pracowniczych, szkoleń.
W uczelni działa także Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością, którego zadaniem jest wspieranie społeczności uczelni w równym dostępnie do nauki i pracy oraz Centrum Pomocy Psychologicznej udzielające indywidualnej i zespołowej pomocy psychologicznej oraz podejmujące szersze działania w zakresie zdrowia psychicznego.
W 2023 r. Uniwersytet Warszawski podpisał Deklarację Prostego języka. Został też powołany Zespół ds. prostego języka, którego zadaniem jest przede wszystkim opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej.
Liczne możliwości rozwoju kompetencji
Zarówno nauczyciele akademiccy zajmujący się pracą naukową, jak i dydaktyczną, mają do dyspozycji liczne szkolenia i kompleksowe programy rozwojowe prowadzone m.in. przez Biuro Spraw Pracowniczych, Centrum Kompetencji Cyfrowych, Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych czy Biuro Obsługi Badań.
Rejestracja na szkolenia odbywa się za pośrednictwem platformy Kampus.
Szkolenia i wsparcie dla pracowników z zagranicy realizuje zespół uniwersyteckiego Welcome Point, jednostki powołanej do wspierania pracowników, studentów i doktorantów z zagranicy.
Stabilność zatrudnienia i bogaty pakiet świadczeń socjalnych
Uniwersytet Warszawski jest największą uczelnią w Polsce, o szerokich perspektywach rozwoju. Mimo licznych projektów badawczych finansowanych ze środków zewnętrznych, znakomita większość nauczycieli akademickich zatrudniona jest na czas nieokreślony. To m.in. dobre warunki zatrudnienia i stabilna sytuacja finansowana sprawiają, że wielu pracowników wiąże swoje życie zawodowe z Uniwersytetem.
Pracownicy uczelni otrzymują trzynastą pensję i dodatek za staż pracy, uwzględniający także staż w poprzednich miejscach pracy. Za każdy rok zatrudnienia przysługuje zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego o 1% (poczynając od czwartego roku zatrudnienia, nie więcej niż o 20%).
Ponadto pracownicy mogą korzystać z szerokiej oferty socjalnej, w tym m.in. dofinansowania wypoczynku, zajęć sportowych, wyposażenia dziecka do szkoły czy wsparcia finansowanego w trudnych sytuacjach.
Za opłatą ze strony pracownika dostępne są także korzystne ubezpieczenia na życie i w podróży, a także prywatna opieka medyczna oraz karta sportowa.
Więcej na temat warunków zatrudnienia w UW
Więcej na temat pakietu socjalnego
Łatwość dojazdu, przystosowane budynki, piękne otoczenie
Budynki Uniwersytetu zlokalizowane są, w większości, w centralnych, dobrze skomunikowanych i bardzo urokliwych częściach miasta, otoczonych zielenią.
Uniwersytet w ostatnich latach konsekwentnie realizował plan wieloletni pozwalający na budowę nowych obiektów i modernizację na większą skalę już istniejących. Dzięki temu znacząco podniósł się standard pracy w tych obiektach.
Poza budynkami w Warszawie, Uniwersytet posiada ośrodek badawczy w Chęcinach, ośrodki wypoczynkowe w Urwitałcie, Kościelisku i Łukęcinie.