Działania rozwojowe dla nauczycieli akademickich realizowane w 2023 roku przez Biuro Spraw Pracowniczych – podsumowanie
11 06 2024
Kategoria: Dla jednostek UW, Nauczyciele akademiccy, Raporty i sprawozdania
W 2023 roku akademicy_czki skorzystali_ły z 1 800 miejsc na 150 szkoleniach i innych działaniach rozwojowych organizowanych przez Sekcję ds. rozwoju kompetencji nauczycieli akademickich. To o około 40 % więcej niż w roku poprzednim.
W 2023 r. główny ciężar finansowania działań rozwojowych przejął Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB). Drugim źródłem finansowania był Zintegrowany Program na rzecz rozwoju UW (ZIP).
Działania rozwojowe realizowane były w kilku obszarach merytorycznych: szkolenia menedżerskie, szkolenia dydaktyczne, szkolenia naukowe, szkolenia z obsługi narzędzi informatycznych, szkolenia z zakresu umiejętności osobistych i społecznych, szkolenia specjalistyczne i szkolenia językowe.
W 2023 r. poszerzyliśmy ofertę szkoleń o ok. 40 nowych programów, znalazły się w wśród nich programy dotyczące pracy z osobami w kryzysie psychicznym (we współpracy z Centrum Pomocy Psychologicznej), programy dotyczące publikowania i zarządzania danymi badawczymi (we współpracy z BUW) oraz bardzo popularne programy dotyczące sztucznej inteligencji.
Oprócz pojedynczych szkoleń prowadzone były kompleksowe programy skierowane do wybranych grup pracowników_czek:
- rozpoczęliśmy realizację I edycji Programu dla promotorek i promotorów rozpraw doktorskich prowadzonych w szkołach doktorskich UW, we współpracy z dyrektorami_kami szkół doktorskich;
- rozpoczęliśmy realizację I edycji Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek. Nad realizacją programu czuwała Rada Programowa w składzie: prof. dr hab. E. Bulska – przewodnicząca, prof. dr hab. P. Kulesza, prof. dr hab. J. Sujecka-Zając, prof. ucz. dr hab. J. Choińska-Mika, prof. ucz. dr hab. K. Imbir, prof. ucz. dr hab. M. Wrzosek, dr K. Łudzińska, mgr J. Wąsowska. Program obejmuje działania szkoleniowe, mentoringowe, doradcze i coachingowe;
- przeprowadziliśmy pilotażowy program Tutoring dydaktyczny – indywidualne wsparcie dla dydaktyków z doświadczeniem akademickim;
- zakończyliśmy realizację Programu dla młodych badaczy i badaczek w naukach społecznych, we współpracy z Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych. Uczestnicy_czki programu wzięli_ły udział w szkoleniach, doradztwie dotyczącym rozwoju kariery naukowej, a także mentoringu. W programie testowano narzędzie do planowania pracy naukowej;
- przeprowadziliśmy I konkurs Uczący się Uniwersytet na dofinansowanie studiów niestacjonarnych i podyplomowych pracowników_czek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W wyniku konkursu 70 osób zostało skierowanych do udziału w studiach.
- zakończyliśmy realizację II edycji programu Młodzi Dydaktycy, skierowanej do dydaktyków_czek posiadających nie więcej niż pięć lat doświadczenia w prowadzeniu zajęć ze studentami_kami.
Poszerzanie stosowanych narzędzi HR służących poprawie efektywności działań rozwojowych.
W 2023 roku po raz pierwszy zastosowaliśmy Ośrodki oceny (Development Centre) podczas konkursu do Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek. Efektem wykonywanych przez kandydatki zadań grupowych i indywidualnych, obserwowanych przez zewnętrzne ekspertki, była diagnoza potrzeb rozwojowych, wykorzystana do stworzenia programu szkoleń. Uczestniczki programu uzyskały indywidualną informację zwrotną dotyczącą dalszego rozwoju kompetencji.
Prowadzenie konkursów i rekrutacji w UW oraz wdrożenie nowych pracowników.
W 2023 r. przygotowaliśmy szkolenie Witaj na UW! dla nowozatrudnionych nauczycieli akademickich jako wsparcie procesu adaptacji w nowym miejscu pracy. Pierwsze szkolenie przeprowadzone zostało w styczniu 2024 r.
Rozpoczęliśmy też prace nad:
- opracowaniem Przewodnika dla komisji konkursowych i zapewnienie szkoleń;
- opracowaniem Polityki otwartej, przejrzystej i opartej na osiągnięciach rekrutacji skierowanej do osób kandydujących do pracy – zgodnie z zaleceniami ekspertów Komisji Europejskiej wizytujących UW w 2022 r.;
- ujednoliceniem ogłoszeń konkursowych oraz zdefiniowanie mocnych stron UW jako pracodawcy.