II edycja “Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek”

Kategoria: Dla jednostek UW, Młode Badaczki i Dydaktyczki, Nauczyciele akademiccy

16 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurowano drugą edycję Programu dla młodych badaczek i dydaktyczek, w której udział bierze 20 uczestniczek reprezentujących 16 jednostek organizacyjnych uczelni.

Program dla młodych badaczek i dydaktyczek powstał, by przeciwdziałać zjawisku utraty zaangażowania kobiet w toku rozwoju kariery naukowej, a także propagować na UW ideę konieczności wspierania rozwoju młodych talentów w obszarze nauki.

W uroczystej inauguracji, poza uczestniczkami programu i ich mentorkami i mentorami, wzięli udział prof. dr hab. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, oraz prof. dr hab. Ewa Bulska, przewodnicząca Rady Programowej wspierającej merytorycznie realizację programu i odpowiedzialnej za przeprowadzenie konkursu wyłaniającego uczestniczki, a także inne członkinie Rady: prof. dr hab. Jolanta Sujecka-Zając, prof. ucz. dr hab. Jolanta Choińska-Mika i prof. ucz. dr hab. Marta Wrzosek. Podczas wydarzenia przedstawiono szczegóły programu oraz planowanego badania, prowadzonego przez prof. ucz. dr hab. Julię Kubisę, dotyczącego sytuacji badaczek w Uniwersytecie Warszawskim.

W drugiej części spotkania uczestniczki wzięły udział w dedykowanym im warsztacie pt. “Jak myśleć o habilitacji? Strategie i procedury w praktyce”, prowadzonym przez prof. ucz. dr hab. Marię Theiss, dr hab. Łucję Kowalewską i dr hab. Karolinę Krasuską.

Warsztat poprzedzony był szkoleniem o charakterze wprowadzającym zatytułowanym „Formalno-prawne aspekty postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego” przygotowanym i prowadzonym przez mgr Krzysztofa Wolszakiewicza, kierownika Biura Rad Naukowych UW.

Druga edycja programu potrwa do grudnia 2025 roku. Uczestniczki otrzymały wsparcie zaproponowanych przez siebie mentorek i mentorów. Wezmą też udział w indywidualnym doradztwie dotyczącym rozwoju kariery naukowej prowadzonym przez Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych, coachingu oraz programie szkoleniowym. Więcej informacji pod linkiem: Program dla Młodych Badaczek i Dydaktyczek_II edycja

Kwietniowy warsztat inauguracyjny stanowił początek pierwszego bloku szkoleń o charakterze naukowym, który obejmuje  także takie tematy jak Wstęp do mentoringu oraz Rozwój kariery naukowej z elementami pisania wniosków o granty.  W kolejnym roku akademickim uczestniczki programu będą miały możliwość rozwoju kompetencji osobistych oraz przywódczych.

Program jest realizowany przez Sekcję ds. rozwoju kompetencji nauczycieli akademickich w Biurze Spraw Pracowniczych UW, ze środków Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (Działanie IV.5.2. „Program dla młodych badaczek i dydaktyczek”).